Usuwanie gniazd os i szerszeni

Zajmujemy się profesjonalnym usuwaniem gniazd os, szerszeni i roi pszczół.


Nasze działania prowadzimy zgodnie z najwyższymi standardami i zatwierdzonymi procedurami. Podczas interwencji związanych z osami, zabezpieczone przez nasza firmę roje przekazywane są współpracującym z nami zakładom pszczelarskim, natomiast zebrane osy i szerszenie wypuszczane są na terenach niezamieszkałych /najczęściej w lesie/.
Nie rozpoczynajcie Państwo „wojny” samodzielnie. Każdy zabity owad błonkoskrzydły to mniej zapylonych kwiatów, mniej zapylonych kwiatów to mniej owoców. Globalnie patrząc wyniszczenie rodzin pszczelich przynosi tylko straty dla ludzkości.

531 998 112 - numer alarmowy czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

Cennik

LP.Zakres usługCena
1Usunięcie gniazda os150-250 zł*
2Usunięcie gniazda szerszeni150-250 zł*
3Usunięcie roju pszczół150-250 zł*
4Dojazdgratis**

* w zależności od wielkości gniazda i trudności dostępu
** do 50 km od Łosic

Praktyczne rady


Jak rozróżniać owady osowate?

Rodzina pszczela składa się z jednej w pełni rozwiniętej samicy zwanej matką (królową) oraz z różnej liczby pszczół robotnic i trutni. Gniazdo może liczyć od 10-60 tysięcy osobników.
PSZCZOŁY w warunkach naturalnych gnieżdżą się w dziuplach starych drzew, małych jaskiniach oraz w szczelinach skalnych. Mogą zająć też szparę czy wnękę w murze lub pod dachem zabudowań gospodarczych lub mieszkaniowych.
MATKA pszczoła mierzy 20-25 mm, a ciężar jej ciała wynosi 230-280 mg. Najbardziej charakterystyczną cechą matki jest długi odwłok, zwężający się ku tylnemu końcowi, wystający dość znacznie poza końce złożonych skrzydeł.
TRUTNIE charakteryzuje mocna budowa ciała. Tułów i odwłok mają szeroki, duże oczy łączące się na górze głowy.
ROBOTNICE są samicami przystosowanymi do wykonywania różnych prac w rodzinie. Długość ciała robotnic wynosi 12-15 mm, a średnia masa ciała około 100 mg. Są więc one najmniejszymi osobnikami w rodzinie.




OSA ma tułów gładki, smukły, dużą głowę a na niej zagięte czułki. Na tułowiu znajdują się dwie pary błoniastych, wąskich skrzydeł. Na żółtym lub pomarańczowym odwłoku, który ma charakterystyczne przewężenie tak zwaną osią talie, widoczne są czarne plamy i paski. Długość ciała os robotnic, które najczęściej widzimy wokół nas, wynosi 20-25 mm. Pszczoły, pokrewne osą są więc bardziej krępe, ciemniejsze i silniej owłosione z mniej wyraźnym przewężeniem odwłoka. Do os zaliczamy również bardziej niebezpieczne szerszenie.


SZERSZENIE są bardzo duże. Długość ciała robotnicy wynosi od 17-24 mm, królowej od 25-35 mm. Głowa szerszenia jest żółta z czarną przepaską, tułów czarny, odwłok brunatny w czarne pasy, nogi czerwono-brunatne. Szerszenie mają żądła znacznie większe niż inne gatunki os, a jad silniejszy. Użądlenie jest wyjątkowo bolesne. Nic dziwnego, że szerszeń wzbudza najwięcej lęku. Z szerszeniami są mylone trzmiele.



TRZMIELE różnią się od innych os krępą budową silnie owłosionego ciała i brunatno-czarnym ubarwieniem. Rzadko żądlą. Uwaga! Są pod ochroną.



Pierwsza pomoc
Gdy użądli Cię lub kogoś z otoczenia pszczoła, aby przerwać wnikanie jadu do ciała należy jak najszybciej wyciągnąć żądło. W tym celu podważ je paznokciem lub ostrzem noża, a najlepiej użyj zestawu do usuwania jadu /aspiratora jadu/. Uważaj - gdy usuwasz żądło, chwytając je palcami, możesz wtłoczyć jad do ciała - żądło pszczół wyrywa się najczęściej z pęcherzykiem jadowym - żądło os nie pozostaje w ciele człowieka. Niebezpieczne dla każdego człowieka może być użądlenie w gardło i szyję. Ludzie zdrowi, bez uczuleń lekko znoszą od 5 do 15 użądleń równocześnie. Ciężkie zatrucie powoduje około 300 użądleń. Natomiast około 500 użądleń może spowodować śmierć pożądlonego.

Przy udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanego należy:





Uwaga! Gdy chory jest w stanie wstrząsu, traci przytomność, a jego oddech staje się przerywany - należy zastosować sztuczne oddychanie jak przy resuscytacji. Podczas wzywania karetki pogotowia do osoby poważnie - kilkakrotnie użądlonej - udziel informuj czy osoba jest przytomna, czy występują obrzęki w okolicach oczu, ust lub krtani, czy są problemy z oddychaniem, czy ma drgawki. Pomoże to lekarzowi w przygotowaniu właściwych leków.